Section00

Audycje | KOŚCIÓŁ NASZ POWSZEDNI

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Kościół nasz powszedni
Section05

Rozmowa z Abp. Tadeuszem Wojdą

Rozmowa z  Abp. Tadeuszem Wojdą - z nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. O bieżących wydarzenia w kościele w Polsce i planach modlitewnych na najbliższe lata – m.in. Nowenna przed Jubileuszem Odkupienia 2033 i rokiem Jubileuszowym zainicjowanym przez papieża Franciszka 2025
play_arrow

czytaj więcej

Czas ojca

Na początku kwietnia został opublikowany najnowszy raport Think Tanku Tato.Net STATO'23. To już czwarta edycja badań STATO (statystyki i studia o ojcostwie), które dostarczają wiedzy o współczesnym ojcostwie w Polsce. Już nie 7 ale 120 minut dziennie poświęca przeciętny ojciec dziecku. To dużo, ale do ideału jeszcze daleko-mówi gość audycji Dariusz Cupiał, założyciel tato.net
play_arrow

czytaj więcej

Doświadczenia wojny na Ukrainie

Okrutne doświadczenia wojny na Ukrainie dotknęły bardzo mocno wiernych różnych wyznań i Kościołów. Wierni  byli szykanowani, więzieni i poddawani torturom. Konfiskowano im mienie, zakazywano działalności religijnej, przeszkadzano w nabożeństwach. Jak sytuacja wygląda dzisiaj, po dwóch latach pełnoskalowej wojny?
play_arrow

czytaj więcej

Święta Wielkanocne w Ameryce Północnej i Południowej

Wielki Tydzień (hiszp.: la Semana Santa) jest istotnym świętem dla mieszkańców Ameryki Południowej, z których ponad połowa identyfikuje się z religią chrześcijańską.  Tradycje sięgają czasów m.in. hiszpańskiego podboju, podczas którego Hiszpanie organizowali przedstawienia z wydarzeń biblijnych, aby przybliżyć lokalnych mieszkańców do wiary chrześcijańskiej. Synkretyzm między katolicyzmem a tradycjami ludów prekolumbijskich zaowocował różnymi obrzędami i świętami, które trwają do dziś.
play_arrow

czytaj więcej

Jak zmieniły się poglądy Polaków na aborcję?

11 kwietnia w Sejmie rozpocząć ma się debata poświęcona liberalizacji prawa do aborcji. W tym kontekście warto przypomnieć o prawie do ochrony ludzkiego życia, zdrowia i macierzyństwa oraz rodziny. W audycji "Kościół nasz powszedni" poruszona zostanie m.in. kwestia zgodności z Konstytucją RP proponowanych obecnie projektów ustaw dopuszczających aborcję na życzenie, czy społecznych następstw aborcji oraz stosunku Polaków do aborcji.
play_arrow

czytaj więcej

Jaki mężczyzna dziś jest potrzebny?

19 III będziemy wspominać św. Józefa, który jest wzorem dla mężczyzn. Jego osoba i życie skłania nas do refleksji nad współczesną rolą mężczyzny w rodzinie i społeczeństwie. Dlatego w audycji zastanowimy się w czym może przejawiać się męskość, która będzie wartością? W jaki sposób dojrzały mężczyzna może być darem dla żony, dla rodziny, dla społeczeństwa. Jaki mężczyzna dziś jest potrzebny?
play_arrow

czytaj więcej

O działaniach Konferencji Episkopatu Polski

Rozmowa o aktualnych działaniach Konferencji Episkopatu Polski i zbliżającym się zebraniu plenarnym biskupów. Przewodniczący Episkopatu abp. Stanisław Gądecki kończy w marcu swoją kadencję, wybór nowego przewodniczącego będzie jednym z głównych tematów obrad. Rozmowa z Rzecznikiem KEP - o. Leszkiem Gęsiakiem SJ.
play_arrow

czytaj więcej

Dzień Teściowych

5 III obchodzimy Dzień Teściowych i wspominamy szczególną teściową – bł. Mariannę Biernacką. 8 III obchodzimy natomiast Dzień Kobiet . W audycji będzie mowa o roli kobiet w domu i w Kościele. O tym jakie zadania stoją przed kobietami i jak kobiety wypełniają je w codziennym życiu.
play_arrow

czytaj więcej

Dzień Myśli Braterskiej

W Polskim Radiu 24 rozmowa o wartościach, jakie podejmuje i promuje współczesne harcerstwo oraz zadaniach, jakie stoją przed kapelanami harcerzy i skautów. Punktem wyjścia do rozmowy będą święta harcerzy - obchodzony 22 lutego Dzień Myśli Braterskiej oraz wspomnienie bł. Wincentego Frelichowskiego, patrona polskich harcerzy, przeżywane następnego dnia.
play_arrow

czytaj więcej

Section21