Polskie Radio
Section05
odzyskanie niepodległości

Niemcy na wschodzie. Mniej znany aspekt odzyskiwania przez Polskę niepodległości

Gdy 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, na froncie wschodnim wciąż znajdowały się tysiące niemieckich żołnierzy. Ich obecność niosła ze sobą zagrożenie dla młodego państwa polskiego, a na terenach, które okupowali, dochodziło do krwawych walk z polskimi patriotami. Jednocześnie niespiesznie ewakuowane oddziały niemieckie tworzyły strefę buforową, która przez kilka miesięcy oddzielała Polskę od bolszewickiej Rosji. Tak czy inaczej niektóre polskie miasta musiały czekać na niepodległość nawet pół roku dłużej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski I wojna światowa II Rzeczpospolita 11 listopada odzyskanie niepodległości Józef Piłsudski wojna polsko-bolszewicka

PR24 Jan Żaryn o niepodległości. "100 lat temu suwerenność była rozumiana w sensie gospodarczym"

W przeddzień Święta Niepodległości w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, mówił o historycznych aspektach niepodległości i suwerenności, ale także o kwestiach politycznych i społecznych, zarówno w kontekście Polski, jak i państw ościennych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Jan Żaryn niepodległość odzyskanie niepodległości 11 listopada

Unifikacja Rzeczpospolitej. Z jakimi problemami mierzono się po odzyskaniu niepodległości?

Unifikacja Rzeczpospolitej stała się jednym z najpoważniejszych wyzwań po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w roku 1918. Po 123 latach zaborów każda z trzech części Rzeczpospolitej miała odmienny system finansowy, gospodarczy i infrastrukturalny. Inne były waluty, rozstawy szyn, zasady ruchu drogowego, zróżnicowany był system miar i wag, odrębne systemy prawne.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka historia Polski odzyskanie niepodległości niepodległość rozbiory Polski

105 lat temu Polska odrodziła się jako królestwo

7 października 1918 roku Rada Regencyjna ogłosiła powstanie niepodległego Królestwa Polskiego. Przez blisko miesiąc formalnie Polska była królestwem bez króla. Teoretycznie władzę w państwie sprawowali arcybiskup warszawski Aleksander Kakowski, książę Zdzisław Lubomirski i ziemianin Józef Ostrowski, jednak faktyczne rządy stanowili niemieccy i austriaccy okupanci.
Zobacz więcej na temat:  niepodległość odzyskanie niepodległości 11 listopada

TYLKO U NAS Prof. Krzysztof Kawalec: Dmowski był autorem pomysłu na II RP

- Jeżeli jest coś takiego, jak prawa autorskie do pomysłu, to Dmowski był autorem II RP, ponieważ co najmniej półtora roku zanim ona zaczęła się formować, na papierze zawarł jej kształt: zarówno terytorialny, jak i ustrojowy oraz odnośnie polityki zagranicznej - podkreślał historyk prof. Krzysztof Kawalec w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Roman Dmowski Narodowa Demokracja odzyskanie niepodległości

Wręczono Krzyże Wolności i Solidarności. Szef IPN: dziękujemy wam za historyczną prawdę

- Są państwo bohaterami wolności wszystkich urodzonych w latach 80. i 90. XX wieku, a także w XXI wieku - zwrócił się do uhonorowanych Krzyżem Wolności i Solidarności prezes IPN dr Karol Nawrocki. - Rzeczpospolita może wam podziękować zgodnie z historyczną prawdą i tym, na co zasługujecie - podkreślał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Karol Nawrocki historia Polski odzyskanie niepodległości

Zwieńczenie obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Uroczystość Polonia Rediviva w Pałacu Prezydenckim

W Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczyste zakończenie obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Duda wezmą udział w uroczystości Polonia Rediviva, będącej zwieńczeniem realizowanych w latach 2018-2022 Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda odzyskanie niepodległości

"To ziarno niepodległości położyło podwaliny współczesnej Polski". Premier o Powstaniu Wielkopolskim

W rocznicę Powstania Wielkopolskiego premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że "to ziarno niepodległości i walki o nowoczesną Rzeczpospolitą rzucone wtedy w ziemię, dało znakomity plon drugiej RP i położyło podwaliny pod budowę współczesnej Polski".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo powstanie wielkopolskie historia Polski HISTORIA Poznań Mateusz Morawiecki premier odzyskanie niepodległości niepodległość

Powstanie wielkopolskie. Prezydent Duda: to ważna lekcja historii, aby służyć obecnej, wolnej Polsce

"Świadomość tej wagi zrywu Wielkopolan dla II Rzeczpospolitej ma też wymiar aktualny, wobec wydarzeń i procesów, które wstrząsają teraz naszą częścią Europy" - zaznaczył Andrzej Duda w swoim liście skierowanym do uczestników obchodów Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Jak dodał, "tradycje powstańcze są (...) ważną lekcją historii, z której czerpiemy inspirację do służby naszej obecnej, wolnej Polsce".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski HISTORIA powstanie wielkopolskie Poznań niepodległość odzyskanie niepodległości Andrzej Duda

Dziś Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto obchodzimy po raz drugi

"W hołdzie bohaterom - uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918–1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej" - głosi preambuła ustawy, w której kolejne artykuły mówią o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego świętem państwowym.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Ignacy Jan Paderewski odzyskanie niepodległości Poznań wielkopolskie POLSKA społeczeństwo niepodległość