Polskie Radio
Section05
archeologia

Polacy szukają reliktów systemu rzymskich umocnień granicznych w Afryce

Rzymski limes to system umocnień oddzielających i jednocześnie zabezpieczających granicę Imperium Romanum przed najazdem barbarzyńców. W Europie bodaj najsłynniejszy odcinek limesu to wał Hadriana na Wyspach Brytyjskich czy fortyfikacje w Nadrenii. Ale rzymskie imperium obejmowało swoim zasięgiem również północne wybrzeża Afryki.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka starożytny Rzym archeologia NAUKA

Zachodniopomorskie: szukano odkładnicy do pługa, odkryto bezcenną monetę

W okolicy Duniewa w powiecie kamieńskim odkryto renesansowy talar książąt saksońskich. Informację o znalezisku podało Stowarzyszenie im. św. Korduli. Okazało się, że na monetę natrafiono podczas przeszukiwania pola jednego z rolników, który zgubił część od pługa.
Zobacz więcej na temat:  monety archeologia odkrycia i ciekawostki odkrycia archeologiczne zachodniopomorskie Kamień Pomorski rolnictwo renesans Saksonia

Polacy szukają reliktów systemu rzymskich umocnień granicznych w Afryce

Rzymski limes to system umocnień oddzielających i jednocześnie zabezpieczających granicę Imperium Romanum przed najazdem barbarzyńców. Z Europie bodaj najsłynniejszy odcinek limesu to wał Hadriana na Wyspach Brytyjskich czy fortyfikacje w Nadrenii. Ale rzymskie imperium obejmowało swoim zasięgiem również północne wybrzeża Afryki.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka starożytny Rzym archeologia NAUKA

Pierwszy cesarz Chin i jego Armia Terakotowa. Co wiemy o tym wyjątkowym znalezisku?

Armia Terakotowa pierwszego cesarza to niewątpliwie najważniejsze znalezisko archeologiczne z terytorium Chin. 50 lat temu trzej rolnicy kopiący studnię w okolicach chińskiego miasta Xi'an, zamiast znaleźć wodę, wydobyli z ziemi naturalnej wielkości figurę wojownika sprzed ponad 2 tysięcy lat. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Chiny Katarzyna Czapska Monika Rekowska Armia Terakotowa archeologia

Dzięki sztucznej inteligencji odczytano 100 słów ze zwęglonego zwoju z Herkulanum

Wybuch Wezuwiusza w 79 roku zniszczył trzy italskie miasta położone u jego stóp: Pompeje, Stabie i Herkulanum. Pyły gorących popiołów nie tylko uśmierciły mieszkańców, ale też skryły pod grubą warstwą cały ich dobytek. Dzięki sztucznej inteligencji odczytano 100 słów ze zwęglonego zwoju papirusowego z Herkulanum.
Zobacz więcej na temat:  sztuczna inteligencja archeologia erupcja wulkanu Herkulanum Vesuvius Challenge Tomasz Łojewski Krzysztof Szamałek Katarzyna Kobylecka

Ile prawdy jest w filmach z Indianą Jonesem w roli głównej?

Archeologia to dla wielu zawód marzeń. Podróże do egzotycznych krajów, które przepełnione są przygodami i arcyciekawymi wykopaliskami. Czy taki romantyczny wizerunek tej nauki jest w dzisiejszych czasach prawdziwy? Skanowanie laserowe, drony, sztuczna inteligencja i badania geofizyczne - archeolodzy wykorzystują przeróżne nowoczesne, w tym cyfrowe narzędzia. O tym z dr Julią Chylą, ekspertką z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, archeolożką cyfrową i redaktorką naczelną serwisu Archeowieści.pl rozmawiał Mateusz Kulik.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Indiana Jones Mateusz Kulik