Czy sztuka ma siłę, żeby zmieniać świat? Filmy o artystach_kach w programie 21. MDAG

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2024 21:00
Millennium Docs Against Gravity rozpocznie w najbliższy piątek maja w ośmiu miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź, Bydgoszcz i Lublin) a następnie online - od 21 maja do 3 czerwca na mdag.pl 
Filmy o artystach_kach w programie 21. MDAG.jpg
Filmy o artystach_kach w programie 21. MDAG.jpgFoto: mat prasowe

Filmy o artystach_kach w programie 21. MDAG:

„Viva Varda!" 

Filmowy portret reżyserki Agnès Vardy ukazujący zupełnie nowe spojrzenie na jej życie i twórczość. Poznajemy to, co w jej przypadku pozostało do odkrycia, a co ona sama trzymała w tajemnicy. Varda była pionierką kina osobistego. Reżyser filmu – dokumentalista specjalizujący się w historii kina – przedstawia jej bogatą karierę, akcentując niezwykłą ciekawość świata, niebanalną fantazję i obrazoburczość. Oglądamy szczere i pouczające wywiady z członkami rodziny, przyjaciółmi i współpracownikami, odkrywając nieznane dotąd materiały archiwalne. Varda łączona jest często z francuską Nową Falą i uznawana za jej czołową przedstawicielkę, ale jej twórczość odznaczała się wyjątkowym radykalizmem. Była pierwszą kobietą-reżyserką w tym nurcie kina i wyprzedziła swoich kolegów-reżyserów kręcąc w 1955 jeden z pierwszych filmów Nowej Fali – „La Pointe Courte”. Jej następny film „Cléo od 5 do 7” opowiadał historię kobiety wędrującej po Paryżu i stanowił przykład zamiłowania do łączenia fikcji i kina dokumentalnego.

„Tehachapi” 

W ciągu trzech lat francuski fotograf i artysta JR stworzył wielkoformatowe dzieło sztuki w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Kalifornii. Współpracował przy tym projekcie z mężczyznami osadzonymi w placówce. Wspólnie ukazali siłę sztuki jako narzędzia reintegracji, rehabilitacji i transformacji w brutalnym amerykańskim systemie karnym. Traktując osadzone w więzieniu osoby jak równych sobie, reżyser znany z oddawania w sztuce głosu osobom marginalizowanym i niewidocznym, nawiązał z nimi głęboki kontakt. Dzięki temu otworzyli się na nowe doświadczenia i pokazali głęboką przemianę, jaka w nich zaszła.JR świadomie kręcił film telefonem komórkowym, nadając materiałowi surową bezpośredniość i tym samym wydobywając na wierzch prawdę i szczere ludzkie emocje z historii osób, które w systemie karnym kryją się wyłącznie za numerami i statystykami.

„Michel Gondry: Do it Yourself”

Film opowiada o nietypowym procesie twórczym Gondry’ego. Poznamy jego działalność począwszy od pierwszych wideoklipów, aż po kręcenie filmu "The Book of Solutions" pokazywanego w Cannes w 2023 roku. Michel był młodym punkiem wyobrażającym sobie, że jest jak Méliès. Zaczynał jako genialny francuski twórca wideoklipów, a na przestrzeni trzech dekach stał się amerykańskim reżyserem, potrafiącym uniknąć pułapki Hollywood. Nadal żyje tylko we własnych marzeniach i tworzy swój kolorowy artystyczny mikrokosmos.

„Frank Capra: Mr. America”

Filmowy portret Franka Capry, dokumentujący życie i karierę potrójnego zdobywcy Oscara© – młodego imigranta z Sycylii, który wspiął się po szczeblach kariery w Hollywood i stał się jednym z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych amerykańskich reżyserów. Filmy Franka Capry, takie jak „Pan Smith jedzie do Waszyngtonu”, „To wspaniałe życie” i „To się wydarzyło pewnej nocy”, rozsławiły jego nazwisko i doprowadziły do powstania nowego filmoznawczego i encyklopedycznego hasła – „Capraesque” na określenie filmów lub zjawisk promujących wartości demokratyczne, indywidulaną przyzwoitość i wytrwałość, a także siłę i wolę ludzi z niższych sfer do wywierania wpływu na społeczeństwo. Film ukazuje nieprawdopodobną drogę reżysera od sycylijskiej biedy do wyższych sfer filmowego Hollywoodu, podkreślając jego skomplikowane relacje z Ameryką.

Millennium Docs Against Gravity rozpocznie się 10 i potrwa do 19 maja w ośmiu miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź, Bydgoszcz i Lublin) a następnie online - od 21 maja do 3 czerwca na mdag.pl

mg/mat prasowe